Ornamo-säätiön apurahahaku on nyt auki

Vuoden 2023 apurahat tarjoavat ainutlaatuisen tilaisuuden saada taloudellista tukea ja tunnustusta erinomaisesta suunnittelutyöstä eri muotoilualojen ammattilaisille.
Hakeminen tapahtuu sähköisellä hakulomakkeella.
Vuonna 2023 apurahat jaetaan seuraavasti:
Yleisrahastosta jaettavat apurahat ovat määrältään yhteensä 9000€ ja ne jaetaan kolmena erillisenä apurahana. Yleisrahaston apurahat on osoitettu kaikille Ornamo ry:n jäsenille.
Yleisrahastosta jaettavista 2 x 3000€ apurahojen saajat valitsee Ornamo ry:n asettama stipendityöryhmä.
Yksi 3000€ apuraha kohdennetaan sisällöltään ekologiseen muotoiluprojektiin ja tämän apurahan saajan valitsee teollinen muotoilija Hannu Kähönen.
Apurahat ovat määrältään 2000€ (TEXOlaiselle) ja 5000€ (SIOlaiselle)
Eva Taimin apuraha on osoitettu Tekstiilitaiteilijat TEXO ry:n jäsenille ja apurahan saajan valitsee TEXO ry:n hallitus. Maija Taimin apuraha on osoitettu Sisustusarkkitehdit SIO ry:n jäsenille ja apurahan saajan valitsee SIO ry:n hallitus.
Apuraha on määrältään 2000€
Rahaston apuraha on osoitettu Tekstiilitaiteilijat TEXo ry:n jäsenille ja apurahan saajan valitsee TEXO ry:n hallitus.
Lisäksi Mirja Tissarin rahastosta jaettiin 1000€ vuoden tekstiilitaiteilijalle.
Kaarina Ahon rahastosta ei jaeta tänä vuonna apurahoja.
Hakuaika päättyy 6.8.2023 klo 23:59
Apurahat julkistetaan syksyllä 2023. Julkistuksen aika ja paikka ilmoitetaan myöhemmin.
Apurahan saaneille henkilöille ilmoitetaan henkilökohtaisesti.
Lisäksi asiasta tiedotetaan Ornamo-säätiön sivuilla www.ornamosaatio.fi sekä Ornamo ry:n tiedotuskanavissa.